Beatrycze Trastámara-d'Aragona (urodzona w Castel Nuovo w Neapolu, 14 listopada 1457 roku, zmarła na wyspie Aenaria, 23 września 1508 roku) herb

Córka Ferdynanda I Trastámara-d'Aragona króla neapolitańskiego i Izabelli de Clermont-Lodeve di Tarent, córki Tristana de Clermont-Lodeve di Terent, hrabiego de Capertino.

W Neapolu, 16 września 1476 roku (per procura), na Węgrzech, 13 grudnia 1476 roku (pro futuro) poślubiła Maciej Korwin "Sprawiedliwego" (urodzony w Koloszwarze (obecnie Kluż-Napoka w Rumunii), 23 lutego 1443 roku, zmarł w Wiedniu, 6 kwietnia 1490 roku), króla Węgier i Czech. 4 października 1490 roku na zamku w Budzie poślubiła (rozwidziona 7 kwietnia 1500 roku) Władysław II Jagiellończyk (urodzony w Krakowie 1 marca 1456 roku, zmarł w Budzie 13 marca 1516 roku) król czeskiego i węgierskiego.

Wychowywana pod okiem humanistów,Pontana i Sannazara. Lubiła otaczać się włoskimi uczonymi sprowadzając ich z Włoch, przez co odegrała na Węgrzech podobną rolę kulturalną jak królowa Bona Sforza d''Aragona w Polsce.

Została żoną króla Węgier Macieja Korwina, po śmierci którego o tron węgierski zaczął ubiegać się król czeski Władysław Jagiellończyk. Beatrycze wyraziła zgodę na wybór Jagiellona, jednak pod warunkiem, że ten ją poślubi. 15 lipca 1490 roku doszło do elekcji Władysława, jednak król nie chciał dotrzymać obietnicy zawarcia małżeństwa z nią. W końcu 1490 roku Władysław potajemnie poślubił Beatrycze.

Po ślubie Beatrycze przeniosła się do Ostrzyhomia, gdzie wkrótce na jej zaproszenie przybył Władysław. Po wyjeździe Władysława w liście do ojca napisała, że małżeństwo zostało dokonane. W 1492 roku zwróciła się do papieża Innocentego VIII z prośbą o wzięcie jej pod opiekę, ponieważ król nie uznawał małżeństwa z nią. Przyczynami niechęci Władysława do żony były jej bezpłodność oraz pozostawanie w związku z Barbarą brandenburską, którą poślubił per procura w 1476 roku.

Na mocy brewe Derivata in nos następca Innocentego, papież Aleksander VI unieważnił obydwa związki Władysława, z Barbarą i Beatrycze. Beatrycze musiała zapłacić 25 000 dukatów na poczet kosztów procesu unieważniającego małżeństwo. Po wyjeździe królowej do Włoch papież Juliusz II pisał do króla Władysława z prośbą o zwrócenie jej sum posagowych i rzeczy wyprawnych. Beatrycze zmarła bezpotomnie na wyspie Aenaria, niedaleko Neapolu.


Żródła:

Beatrycze Aragońska w "Wikipedii"


"Genealogia-TabIice" - Włodzimierz Dworzaczek.


"Historie neapolitańskie" - Kazimierz Chłędowski.